Úvod > Novinky

Urobte krok v ústrety vozíčkarom. Buďte bezbariéroví za pár eur!

24.02.2020

Zbavte sa prekážok za pár eur. Naučíme vás, ako byť bezbariérový.

Idete sa najesť do reštaurácie, ale neviete zaparkovať, a tak sa musíte niekoľko sto metrov prejsť. Vchádzate dnu a pred podnikom vás prekvapia schody. Pri vstupe do vás navyše dverami narazí práve vychádzajúci párik. Nevšimol si vás. Chcete sa dostať k stolu, ale tie sú naukladané tak natesno, že sa medzi nimi nedá prejsť... Pre bežného človeka žiadna tragédia. Predstavte si však, že ste na vozíku a prečítajte si úvodný text ešte raz.

Pokiaľ nemáte žiaden hendikep, bežné "problémy" sa javia ako maličkosti. Na vozíku alebo s kočíkom, však schody či bežné "odskočenie si" na wc môžu byť veľmi ťažko prekonateľné prekážky. Je nám jasné, že cieľom prevádzok nie je nikoho diskriminovať. Pokým sa nás to bytostne nedotýka, tak si ani neuvedomujeme, čo všetko môže byť pre ľudí na vozíčku prekážkou. Vozíčkari sa neraz cítia nežiadúci, ba priam #neviditelni.

Chcete vyjsť vozíčkarom a kočíkárom v ústrety? Netreba veľké investície, stačia maličkosti. Obsluhu zjednoduší napríklad zvonček umiestnený na stole. Nemajte obavy, nemusí byť hlučný na celú prevádzku. Indikátorom dokáže byť aj svetelný signalizátor pod pultom. Cieľom je, aby si vozíčkar mohol privolať pomoc, v prípade, že mu niečo spadne alebo niekam nedočiahne. Myslite na to, že aj príbor a pohár potrebuje mať na dosah ruky.

Povedzte svojím zamestnancom, nech s odvahou a úsmevom položia pred hendikepovaného vlhčené utierky. Ušetríte mu zbytočné kilometre, ktoré by meral pred a po jedle na toaletu. Nachystanie špeciálneho príboru je len čerešničkou na torte servisu, ktorý by ste sprepitným určite ocenili aj vy.

Ak máte záujem vyčarovať vozíčkarom úsmev na tvári, stiahnite si desaťstranový e-book, ktorý sme vytvorili v spolupráci s neziskovou organizáciou Vozmen. Nájdete v ňom množstvo tipov na jednoduché vylepšenia prevádzky tak, aby boli "hendikep-friendly za pár eur". Ľahko a zrozumiteľne sa v nom dočítate nielen o základných potrebách hendikepovaných, ale tiež, aké majú mať prípadné priestorové zásahy technické špecifikácie. A neplatí to len pre reštaurácie, hendikep-firendly môže byť ktokoľvek a kdekoľvek.

Ak sa rozhodnete zlepšiť niekomu deň a vylepšiť svoj podnik o pár drobností, úprimne vám ďakujeme. Niekedy stačí naozaj málo. A nezabudenite, že s každou platbou stravovacou kartou Up Déjeuner venujete 1 cent na dobrú vec. Viac info nájdete na stránke #neviditelni.